Međunarodni dan dječje knjige- 02.4.

Autor: MILJENKO BOROJEVIĆ, 14. 4. 2011.

Povodom Međunarodnog dana dječje knjige, učenici naše škole izradili su plakate za svoje najdraže knjige a potom cijeli tjedan u školskoj knjižnici glasno čitali ulomke iz omiljenih knjiga ili cijele priče svojih najdražih autora.

Hans Christian Andersen

(Odense, 2. travnja1805. - Kopenhagen, 4. kolovoza1875.)je svjetski slavan danskipisacbajki.

Bio je sin siromašnog postolara i majke koja je poslije muževljeve smrti morala raditi kao pralja. Mučno se probijao do književne afirmacije, da bi danas širom svijeta bio poznat kao "kralj bajki".

Dan njegova rođenja obilježava se kao Međunarodni dan dječje knjige,a najznačajnija svjetska nagrada na području dječje knjige je Andersenova nagrada, često nazivana i "Mali Nobel".

Smatra se tvorcem danske realističneproze.

Bajke, bilo da su uzete iz vilinskog svijeta, pučke predaje, bilo da pripovijedaju o jednostavnim ljudima i stvarima svakidašnjice, zapravo su slike života s njegovim dobrim i lošim stranama. Odlikuju se humanošću, prostodušnošću i mudrošću, a prožete su profinjenim osjećajem pjesnika za neiscrpive ljepote svijeta.

Njegova djela, prevedena na preko 150 jezika i tiskana u milijunima primjeraka diljem svijeta, bila su nadahnućeza stvaranje mnogih kazališnih djela, baletnih predstava, filmova, skulptura islika.

Najpoznatije bajke:

Snježna kraljica

• Ružno pače
  • Mala sirena
  • Djevojčica sa šibicama
  • Carevo novo ruho
  • Palčica
  • Postojani kositreni vojnik i dr.