Povijest knjižnice

Prema knjizi Benkovački kraj kroz vjekove već krajem 19.stoljeća u Benkovcu je djelovala školska knjižnica. „Kotarska školska knjižnica u Benkovcu brojila je 282 knjige,a raspolagala je sa 17 forinti za nabavku novih pedagogijskih knjiga i časopisa“
Početkom 20.stoljeća sve je više dječaka i djevojčica pohađalo osnovnu školu,pa se tako povećao i broj knjiga u kotarskoj školskoj knjižnici.Školske godine 1904./'05. bilo ih je 536 djela u 548 svezaka.

Današnja školska knjižnica počinje djelovati improvizirano sa svega tridesetak naslova školske godine 1995./'96.Profesori hrvatskog jezika se snalaze,spašavaju se knjige iz devastirane školske zgrade,a stižu i donacije.Broj knjiga u školskoj 1996./'97.godini doseže do 300 naslova.Preseljenjem u veću prostoriju knjižnica širi svoje aktivnosti,počinje dobivati svoju ulogu,postaje glavni centar okupljanja i kulturnog djelovanja u školi.Oprema knjižnice je sve bolja na zadovoljstvo korisnika.