Gostovanje književnika: Tomislav Marijan Bilosnić

Autor: MILJENKO BOROJEVIĆ, 10. 3. 2011.

Dana 10. veljače 2011. godine u 10.30 h  u školskoj je knjižnici gostovao književnik i slikar Tomislav Marijan Bilosnić.

Učenicima viših razreda održao je predavanje pod naslovom Hrvatska narodna dinastija u Kotarima, s osvrtom na svoje povjesnice, seriju knjiga o našim mjestima pod zajedničkim nazivom Kroz Ravne kotare i Bukovicu. Posebno se osvrnuo na jednu od svojih knjiga iz navedenog ciklusa – Hrvatski knezovi i kraljevi u kojoj pripovijeda o hrvatskim vladarima koji su nekada živjeli na ovim prostorima. Bilosnić je istaknuo „kako se u hrvatskoj historiografiji Ravni kotari ne spominju, premda se radi o kraju iznimne povijesti u milenijskom kontinuitetu, posebice značajnom u povijesti razvoja hrvatskoga naroda i države“.

Tomislav Marijan Bilosnić već niz godina piše popularno-znanstvene tekstove o hrvatskoj mitologiji, posebno o Ravnim kotarima i otocima zadarskog arhipelaga, a školskoj je knjižnici poklonio jedanaest knjiga iz serijala Kroz Ravne kotare i Bukovicu, te zbirku pjesama Hrvatska ogrlica.

Autor je sedamdesetak knjiga proze, poezije, kritika, feljtona i putopisa, a upriličio je i četrdesetak samostalnih izložbi slika u tehnici monotipija, ulja, pastela, crteža i umjetničke fotografije. Bavio se i ekologijom pišući o problemima onečišćenja i gospodarenja okolišem među prvima u Hrvatskoj još početkom 80-ih godina 20. stoljeća. Poznata je i njegova lutkarska TV-serija Pustolovine morskog konjica prema kojoj je kasnije napisao istoimeni roman za djecu.

Knjige ili njihovi izbori prevedeni su mu na strane jezike - talijanski, njemački, engleski, turski, albanski, španjolski, poljski, ruski, rumunjski, makedonski i slovenski.

Državna japanska televizija 2003. godine u Zadru je snimila dugometražni TV-film Stazama hrvatskog haiku posvećen njegovom haiku pjesništvu.

Napisao je na tisuće članaka, reportaža i putopisa, uređivao i pokrenuo brojne listove (Zoranić, Zadranka, Zadarska revija itd), časopise, biblioteke i novinske rubrike.

Član je brojnih kulturnih društava (Društvo hrvatskih književnika, HDLU Zadar..). Dobitnik je nagrada Grb grada Zadra i Nagrade Zadarske županije (2002. i 2008.) za umjetničku i društvenu djelatnost. Živi i radi u Zadru.