Dan sjećanja na žrtve holokausta

Autor: MILJENKO BOROJEVIĆ, 9. 2. 2011.

Ujedinjeni narodi su 27. siječnja, dan kada su saveznici 1945. oslobodili najveći nacistički koncentracijski logor Auschwitz u Poljskoj,  proglasili međunarodnim Danom sjećanja na žrtve holokausta i sprječavanja zločina protiv čovječnosti.  To je dan kojim se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata.

Holokaust je iza sebe ostavio trajne posljedice. Računa se da je u njemu ubijeno 5.29 do 6 milijuna  Židova, odnosno trećina svih Židova koji su prije rata živjeli u svijetu.

Romi su druga grupa koja je bila objekt genocida. Broj njihovih žrtava teško je procijeniti: iznose se brojke između 220.000 i 800.000, što iznosi između četvrtine i polovice njihovog ukupnog broja u Europi.

Generalna skupština Ujedinjenih naroda je 2005. godine donijela zvaničnu Rezoluciju o obilježavanju Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta (27. siječnja). Rezolucija je uputila poziv  svim članicama  Ujedinjenih naroda na sjećanje na žrtve holokausta te da tako ohrabruju  razvoj obrazovnih programa o povijesti holokausta, a time se želi pokazati odlučnost da se pomogne u sprječavanju genocida u budućnosti.

„Tragedija nastala kao posljedica Holokausta se ne može izbrisati. Mora biti zapamćena sa sramom i strahom dokle god ljudsko sjećanje bude postojalo. Samo ako se sjećamo, onda možemo odati prikladnu počast žrtvama. Milijuni nedužnih Židova i pripadnika drugih manjina ubijani su na nezamislivo barbarske načine. Nikada ne smijemo zaboraviti te muškarce, žene i djecu, niti njihovu agoniju.“

(Glavni tajnik Ujedinjenih naroda Kofi Annan, 27. siječnja 2006.)

Povodom obilježavanja ovoga dana učiteljica povijesti Željka Šimunić i knjižničarka Anamaria Bačić su u školskoj knjižnici za učenike osmih razreda naše škole organizirale prigodno predavanje i projekcije dokumentarnih filmova na temu holokausta. Nakon što su odgledali svjedočanstava preživjelih žrtava holokausta učenici su iznijeli svoje dojmove a potom izradili prigodne plakate.