VESELI MATURALAC

Autor: Anica Marinović, 7. 10. 2013.

Pod vodstvom  profesora i razrednika osmih razreda  Anite Žepine (8.a),  Mirele Kalcine (8.c),  Mirjane Buljat (8.d), Ivice Ušljebrke (8.e) i vodiča Marina Marića doživjeli smo Istru kroz mnoštvo kulturnih i povijesnih spomenika, ukusnu hranu, netaknutu prirodu i čisto more

DAN PRVI

Dana 4.9.2013. u 7:00 h ispred OŠ Benkovac počela je trodnevna ekskurzija ovogodišnjih osmaša. Dugoiščekivani izlet započeo je odlaskom na prekrasni otok Krk, najveći otok Lijepe naše. Prvo odredište bio nam je Jurandvor kod Baške gdje smo posjetili crkvicu sv. Lucije koja ima posebnu važnost jer je u njoj pronađena Bašćanska ploča. Ova ploča ima iznimnu važnost u hrvatskoj povijesti jer predstavlja značajan izvor za povijest hrvatskog naroda, jezika i razvitka hrvatske glagoljice. Bašćanska ploča je, baš kao što je Stjepan Ivšić rekao,  “dragi kamen hrvatskog jezika”. Poslije kratkog  predavanja i razgledavanja posjetili smo i sam grad Krk koji je opasan velikim zidinama, a unutrašnjost je prepuna kamenih uličica. Uživali smo u staroj jezgri grada i pogledu koji se proteže na obalu i more. Kad se kratkom predahu približio kraj, jurnuli smo kupiti suvenire, piće i hranu za nastavak puta. Ugođaj u autobusu je bio vesel i opušten. U hotel smo stigli predvečer, a nakon večere smo svi pohitali na tuširanje i spremanje za večernju zabavu koja je trajala dugo u noć.

DAN DRUGI

Drugi dan je započeo doručkom  i odlaskom u grad Poreč u kojem su nas iznenadile ulice u mletačkom stilu te nešto starijom Eufrazijevom bazilikom  (5.st.)  koja je na nas ostavila snažan dojam. Nakon razgledavanja ovog prekrasnog grada uputili smo se u jamu Baredine, koja se nalazi na seoskom imanju, gdje smo ručali i razgledavali razne istarske domaće životinje. Pri ulasku u jamu se temperatura naglo snizila, a naša razrednica se prepala misteriozne jame i odlučila ostati na čvrstoj zemlji crvenici. Jama nas je očarala svojim ukrasima i stanovnicima poput čovječje ribice, endema ovog krškog područja.

Posljednje odredište drugog dana bio je jedan od ljepših gradova Hrvatske obale  - Rovinj.Rovinj nas je iznenadio svojom ponudom, turistima i ljubaznošću ljudi, a najviše nam se svidjela katedrala svete Eufemije te njezin sarkofag. Na povratku smo se zabavljali u autobusu i pričali o raznim zanimljivostima koje smo vidjeli.

DAN TREĆI

Brijuni

Početkom trećeg dana uputili smo se prema Brijunima kako bismo pobliže upoznali prirodno i kulturno bogatstvo tog  zaštićenog područja. Do otoka smo se vozili brodom, a na Velikom Brijunu  smo uživali u vožnji turističkim vlakom i pogledu na predivne krajolike stoljetnih šuma. Kad smo došli do rezervata sa životinjama, svi su se digli na noge. Ispred nas su se nalazili nojevi, zebre, pauni, kokoši, koze, konji, slonovi i brojne druge životinjske vrste. Sve su te životinje bile potomci prvih životinja koje je Josip Broz Tito dobio na poklon od različitih ljudi iz drugih, dalekih država. Nakon kratkog druženja sa životinjama razgledali smo veliku prirodoslovnu zbirku prepariranih životinja. Prije ulaska, većina se učenika motala oko cadillaca Josipa Broza Tita iz 1953. godine s kojim su se zainteresirani mogli i  provozati 30 minuta po Brijunima, ali za visoku cijenu od 2750 kuna. Nakon muzeja smo otišli u mediteranski vrt gdje su neki učenici po prvi put vidjeli stablo banane. Upoznali smo se s bogatom poviješću otočja na kojem je otkriveno čak 200 otisaka dinosaura te  razgledali crkvicu sv. Germana. Kad se približio kraj našem boravku na Brijunima,  dobili smo 15 min slobodnog vremena, koje su neki proveli sjedeći, a drugi dužeći se sa zvijezdom Brijuna - papigom Koki. Koki je lijepa, bijela papiga koju je Tito poklonio svojoj nećakinji za rođendan. Zna govoriti razne stvari: „Kako si?“, „Dobar dan'' ili '' Ciao''.

Pula

Preostali dio dana je bio predviđen za Pulu, a čim netko kaže Pula svi pomisle na Arenu. Arena je glavna turistička i kulturno–povijesna baština Pule. Svi smo se radovali kad smo ušli u Arenu koja je jedan od najočuvanijih amfiteatara u svijetu. Tamo nas je dočekao naš vodič koji nas je poveo u obilazak te upoznao s najzanimljivijim činjenicama o Areni. Prošetali smo povijesnom gradskom jezgrom i obišli još jednu znamenitost -  trijumfalni luk, Slavoluk Sergijevaca iz 1. stoljeća. Na njemu se nalazila slika orla koji se bori sa zmijom. Orao je tada bio simbol Pule, a zmija znak svih neprijatelja. Prema legendi, ako stanete ispod orla i zmije, možete zaželjeti želju i ako prođete na drugu stranu želja će vam se ostvariti. Nakon brojnih kulturnih znamenitosti i ljepota, ugodnog druženja i zabave u Puli, približilo se vrijeme povratku. Dobra se atmosfera nastavila cijelim putem kući.

Dani koje smo proveli u zajedništvu i veselju će nam zauvijek ostati u lijepom i nezaboravnom sjećanju!!!

FOTO-GALERIJA