Predavanje: Domovinski rat

Autor: Anica Marinović, 27. 5. 2013.

Dana 14.5.2013.  u organizaciji OŠ Benkovac te pod vodstvom profesorica povijesti Marine Čačić i Željke Šimunić u Gradskoj knjižnici Benkovac održano je predavanje o Domovinskom ratu za učenike sedmih i osmih razreda. Predavanje su održali udruga Žene u Domovinskom ratu – Zadar i Udruga veterana vojne policije Zadarske županije s ciljem poticanja na razmišljanje o Domovinskom ratu.

Na predavanju su govorili o već poznatim događajima iz rata, ali i o nekim vlastitim iskustvima. Spomenuli su neke smiješne, tužne i dirljive trenutke, a djecu su najviše zainteresirali duhovitim anegdotama . Na predavanju su također spomenuli koliko čovjek u ratu strepi nad vlastitim, ali i nad životima drugih ljudi. Govorili su nam o nekim iskustvima kao što su: spašavanja neprijateljskih vojnika, trodnevno  smrzavanje na niskim temperaturama ali i teške i bolne situacije kao što je gubitak prijatelja,.

Naši su se branitelji hrabro borili i nikad nisu ni pomislili odustati. Na kraju predavanja svi prisutni su susret ovjekovječili jednom zajedničkom fotografijom, a učenici su otišli svojim domovima s porukom: "Ne smijemo mrziti!".

Izvjestile:

Karla Tepša, 7.c