Kad se vrijedne ruke slože! PŠ Pristeg

Autor: Anica Marinović, 20. 5. 2013.

Kako sve možemo razvijati ekonomičnost, pokazali su nam učenici PŠ Pristeg u suradnji sa mentorima prof. Živanom Vranjić Brkljača i prof. Jasenkom Čirjak

U sklopu održavanja školskog vrta PŠ Pristeg na inicijativu prof. biologije i kemije Živane Vranjić Brkljača i prikupljenih potrebnih sredstava u suradnji sa prof. tehničkog Jasenkom Čirjak učenici PŠ Pristeg izradili su stol i klupe u svom školskom vrtu s ciljem kako bi nastavu učinili zanimljivom, te za relaksaciju i odmor u školskom vrtu.

Sam vrt tematski podijeljen je na tri cjeline: stabla voćki, niskog i visokog ukrasnog bilja te kamenjarski dio sa svojim začinskim, aromatičnim biljnim vrstama.

Tako u sklopu održavanja nastave prirode i biologije učenici imaju izvanučioničnu nastavu prema tematskim cjelinama pri čemu se upoznaju sa izvornim materijalima, njihovim prilagodbama, životnim uvjetima staništa na koje biljke obitavaju.

Cilj je također razvijanje ekonomičnosti kod učenika te su od starih paleta izradili stol i klupice, te ukrasne ogradice od poprečnih prereza debla hrasta.

Na inicijativu prof. Živane Vranjić Brkljača učenici 8 razreda PŠ Pristeg su postavili pumpu u školsku gusternu kako bi koristili vodu za zalijevanje voćaka, te ukrasnog i aromatskog bilja. Voda se nakuplja od voda podzemnih tokova , podzemnih bunara, te je učenik 8 razreda Jerko Kardum postavio cijevi kao bi voda sa školskih gurli (cijevi) slijevala se za vrijeme oborina u gusternu. Školska gusterna je zaključana radi sigurnosti djece.

Izvjestila: prof. Živana Vranjić Brkljača

foto: Marija Magdalena Pintur, 6.r