Školski novinari razgovarali su sa Brankom Primorac

Autor: Anica Marinović, 4. 12. 2012.

Susret s Brankom Primorac

U petak 6.11.2012. u Gradskoj knjižnici Benkovac po drugi put nas je posjetila književnica Branka Primorac, autorica lektirnih naslova Maturalac i Ljubavne zgode mačka Joje . Nekoliko sati provedeno s njom bilo je jako zanimljivo i poučno. Opisala nam je svoje knjige, rekla ponešto o svome životu i uvela nas u svijet novinarstva podijelivši još i nekoliko  korisnih savjeta za mlade novinare.

N: Tko Vas je potakao na pisanje ?!? Što Vas je najviše privuklo novinarstvu?

B: Razlog je jedna ljubavna priča. Kada sam imala dvanaest godina, zaljubila sam se u jednog studenta koji je imao dvadeset dvije, tri godine. Bio je jako sladak i zgodan, za mene je bio pravi psiholog. O svemu smo pričali i jednom me pitao što želim biti kad narastem. Odgovorila sam da ne znam, a on mi je nakon nekog razmišljanja rekao da bih mogla biti dobra novinarka. Kada je on to rekao, meni je to bila zapovijed. Prihvatila sam to kao zadatak, misiju.. Razmišljala sam o njegovim riječima i zaključila kako je on mene usmjerio točno u zanimanje koje mi odgovara. Zato sam upisala Fakultet političkih znanosti, zato sam se upisala u Novinarsku školu i zato sam došla u Večernjak gdje sam ostala zadnjih 38 godina. Evo, može se reći da mi je ljubav odredila zanimanje.

N: Maturalac je Vaša prva knjiga. Što Vas je inspiriralo da je napišete i koliko Vam je vremena bilo potrebno?

B: Sve je to došlo od mog sina koji je pričao o maturalcu. U roku od tri mjeseca sam napisala knjigu Maturalac.

N: Danas ste nam ukratko predstavili i Vaše ostale knjige: Sve zbog Ane, Ljubavni slučaj mačka Joje, Moj djed astronaut te Perešin, život i smrt Koje vam se vaše djelo najviše sviđa?

B:Maturalac mi je najdraži jer je najčitaniji, ali ne samo zbog toga. Maturalac je bez sumnje moje najdraže djelo jer mi je ipak otvorio prostor za sve ove druge knjige. Značajan mi je upravo zbog toga što je bio prvi.

N: Koje ste knjige voljeli čitati u djetinjstvu?

B: Sve! Sve knjige koje su mi došle pod ruku. Počela sam od slova A u knjižnici, a onda me knjižničarka uputila što da čitam.

N: Tko vam je najveća potpora u pisanju ?!?

B: Najveća potpora mi je moj suprug Strahimir, ali tu su i moja kćer Lada i sin Dražen koji, usprkos svim životnim obvezama nađu vremena da mi posvete koju minutu i to mi budi nadahnuće.

N: Namjeravate li nastaviti pisati za djecu?

B: Trenutno pišem nešto za Modru lastu, zove se Martinovo obećanje, jedan serijal u nastavcima, to je za djecu, a istovremeno pišem i nešto za odrasle.

N: Spomenuli ste i preporučili svim mladim novinarima knjigu Novinarstvo u školi, pisani vodič za školske novinare, urednike školskih novina i voditelje novinarskih družina u školama. Koje odlike po Vama treba imati novinar?

B: Mislim da je najvažnije za novinara da bude osoba kojoj ništa nije teško, koja ne zazire od novih ljudi, od novih poznanstava, od putovanja i čestog otvaranja vrata iza kojih stoje nepoznati ljudi, koje treba uvijek nešto pitati. Novinar ne smije imati strah, a mora biti znatiželjan. Naravno, pretpostavlja se da zna pisati, da zna gramatiku, da se zna izražavati. Mora brzo reagirati i zapažati sve oko sebe, jer se novinarstvo temelji na zanimljivosti.

Novinarske oči su uvijek otvorene i drugačije gledaju svijet!!!

N: Hvala Vam na posjetu i razgovoru. Dođite nam opet!

B: Hvala vama, bilo mi je drago.

Novinarsk skupina

( K. Pavlović, J. Marić, i S. Borojević, 8.e r.)