Posjet učenika 9B1 Aroseniusskolan Sweden

Autor: MILJENKO BOROJEVIĆ, 29. 5. 2012.

Dana, 23. 5.2012 našu su školi posjetili učenici 9B1 Aroseniusskolan Sweden

Početkom drugog polugodišta započeli smo suradnju sa učenicima iz mjesta Alvangen iz Švedske.

Tema suradnje bila je gospodarenje otpadom i transporti, potrošnja energije u domaćinstvu, proizvodnja hrane na području gdje živimo i energija.  Skupina učenika osmih razreda ( 37 ) dobrovoljno se prijavila za projekt. Učenici su individualno ili u grupnom radu obrađivali pojedine teme, prikupljali i analizirali podatke te izrađivali  prezentacije na engleskom jeziku. Međusobnu komunikaciju održavali smo preko facebooka, a podatke smo izmjenjivali e-mailom.  9B1 razred je došao na ideju da posjete Hrvatsku pošto je njihov učitelj Tomas Klobučar iz Hrvatske. Tomas je kontaktirao učiteljicu Ivanku Budić-Kralj i pitao je li moguće ostvariti suradnju . Ideja se svidjela učenicima, ravnateljica  nam je pružila podršku i krenuli smo. Radne dogovore smo imali srijedom 7. školski sat.

Pomoć u radu, sugestije i kontrolu naših uradaka vodile su profesorice Željka Ušljebrka, Fabijana Fantini, Sanja Medić i Ivanka Budić-Kralj.

Razred 9B1 došao je u Hrvatsku na 10 dana, a jedan dan izdvojili su za posjet našoj školi i gradu.

Svi smo bili uzbuđeni, željeli smo što bolje prezentirati školu i grad.

Goste smo dočekali  u  školi gdje je organiziran mali domjenak. Razgledali smo  školu,a  zatim i zavičajni muzej. Imali smo kratko primanje kod gradonačelnika, šetnja gradom, odlazak prema Asseriji  i na kraju posjet franjevačkom samostanu u Karinu. Druženje smo nastavili zajedničkim ručkom u Biogradu. Na kraju smo razmijenili poklone i oprostili se sa našim gostima zaželjevši im ugodan boravak u našoj domovini i bolje vrijeme da se uspiju i okupati.

Za sve nas ovo je novo i ugodno iskustvo te se nadamo daljnjoj suradnji sa učiteljima i učenicima te škole.