SUSRET: Udruga „Žene u Domovinskom ratu – Zadar“

Autor: MILJENKO BOROJEVIĆ, 2. 5. 2012.

U organizaciji Osnovne škole Benkovac pod vodstvom prof. povijesti Marine Čačić u školskoj knjižnici održan je susret učenika osmih razreda s članicama udruge Žene u Domovinskom ratu, predsjednicom Ivanom Haberle te članice Veselka Birkić i Ana Vukojević.

Kroz svoje osobne priče sudionice su nastojale učenicima prenjeti svoje doživljaje i uloge iz Domovinskog rata

Ivana Haberle učenicima je kroz svoju priču, priču mlade 18-godišnjakinje, koja je bez roditeljske dozvole pristupila Zboru narodne garde, pripovijedala o ulozi žene u Domovinskom ratu.

Veselka Birkić pripovijedala je o svom ratnom putu supruge i majke te sestre poginulog branitelja, koja nakon pogibelji brata kreće u obranu Domovine.

Ana Vukojević predstavila nam se kao kćer Kate Šoljić, simbol patnje i hrabrosti hrvatske majke u Domovinskom ratu. Katu Šoljić mediji su svojedobno nazvali Vukovarska majka hrabrosti, rodila i odgojila šestero djece, četiri sina i dvije kćeri. Četiri sina i zet, suprug Ane Vukojević, darovali su svoje živote za obranu Domovine Hrvatske.

Učenici su zainteresirano slušali priče naših gošća, nakon pripovijedanja uključili su se u razgovor postavljajući pitanja. Zainteresiranost samih učenika i mnogobrojna pitanja ugodno su iznenadila i naše gošće.

Nakon ugodnog druženja članice udruge poklonile su našoj školskoj knjižnici knjige:

Koracima nade u istinu: svjedočanstva žena Zadarske županije u Domovinskom ratu, / urednice: Ivana Haberle i Vesna Matešić

San prognanika: pjesme / autorica: Anka Birkić

Slike iz knjižnice pogledajte u foto-galeriji.