NOVINARSKI KUTAK

Ruksak (pun) kulture

NAGRADA ZA NAJBOLJE PISMO

Autor: ANICA MARINOVIĆ, 11. 6. 2019. 12:57

Pišem ti pismo….natječaj za najbolje pismo

NAGRADA ZA NAJBOLJE PISMO

Pismo učenice 8.d razreda naše škole, Lee Lacković, izabrano je kao jedno od najbolja tri pisma na natječaju Pišem ti pismo…

SVEČANA DODJELA PRIZNANJA NAJUSPJEŠNIJIMA U ŽUPANIJI

Autor: ANICA MARINOVIĆ, 6. 6. 2019. 08:08

Lijepo je i svečano bilo 5. svibnja 2019., u Domu županije u Zadru na svečanoj dodjeli priznanja učenicima osnovnih škola koji su na županijskim natjecanjima osvojili 1., 2. ili 3. mjesto i njihovim mentorima. Naši su se učenici lijepo skockali i ponosno i dostojanstveno prošetali crvenim tepihom do priznanja za njihov izniman trud i uspjeh ove godine koja im je uručio pročelnik Ivan Šimunić. Na tom možda najljepšem dijelu zadarskog Poluotoka, uz šum valova i glazbu Morskih orgulja, okupili su se najbolji i najuspješniji u znanju u našoj Županiji, a dočekao ih je i pozdravio   zadarski župan Božidar Longin koji je istaknuo da je Županija ponosna na njih jer su odlučili ulagati u ono što im nitko nikad neće moći oduzeti – znanje. U prigodnom glazbenom programu predstavili su se svojim izvedbama učenici, pobjednici Benja-festa, a za sve uzvanike bila je pripremljena  i bogata zakuska.

Da, bio je to zaista lijep dan koji će zasigurno ostati u sjećanju i našim najboljima, a oni su: FILIP DRAŽINA (6.r., PŠ Pristeg – 1. mjesto, Likovna kultura;  mentor: Dragan Jelavić), LEA LACKOVIĆ ( 8.r. – 2.mjesto, Hrvatski jezik ; mentor: Diana Trebec), NAOMI ŠESTAN (7.r. – 3.mjesto, Hrvatski jezik; mentor: Anamaria Raspović), MARTINA ŠIKIĆ (8.r. – 3.mjesto, Njemački jezik; mentor: Michaela Komšić), MARKO KNEZ (7.r. -  3.mjesto, Kemija; mentor: Ivanka Budić-Kralj)

Nagradni izlet u Split

Autor: ANICA MARINOVIĆ, 4. 6. 2019. 07:48

U subotu, 11. svibnja 2019. godine zaputili su se  najuspješniji učenici iz društvenih predmeta u Županiji u Split, na nagradni izlet  u organizaciji Zadarske županije. Boje naše Škole ponosno je branilo  naših četvero najboljih i to: Filip Dražina ( 1. mjesto -  Likovna kultura), Lea Lacković ( 2.mjesto -  Hrvatski  jezik), Naomi Šestan ( 3. mjesto  - Hrvatski jezik), Martina Šikić ( 3. mjesto – Njemački jezik) sa svojim mentorima Anamarijom Raspović i Dianom Trebec.

VALENTINOVO 2015.

KOMPJUTORSKE IGRE

VALETNINOVO

FACEBOOK ANKETA

INTERVJU

Novinarski kutak

ŠKOLSKI NOVINARI

Valentinovo

14. veljače – Valentinovo ili Dan zaljubljenih

Početak obilježavanja današnjeg Valentinova potječe daleko u povijest u vrijeme staroga Rima

kad je kršćanstvo bila mlada religija, a na vlasti je bio car Klaudije II.

Car je zabranio ženidbu i zaruke vojnicima kako bi spriječio njihovu želju za ostankom kod kuće umjesto odlaska u rat.

U to doba živio je i svećenik Valentin.

Svećenstvo je moralo poštovati odluku, no Valentin je ipak ostao pri svojim životnim ciljevima i potajno vjenčavao one vojnike koji su to htjeli.

Careva ruka ga je naravno sustigla, strpavši ga u tamnicu. Na dan 14. veljače Valentinu su po carevoj kazni odrubili glavu.

Nedugo nakon smrti, narod je Valentina proglasio svecem koji je tako postao simbolom i zaštitnikom zaljubljenih.

Zanimljivosti:

Najstariju čestitku za Valentinovo napisao je francuski vojvoda Charles Orleanski. Namijenio ju je svojoj supruzi dok je bio u zatočeništvu u Engleskoj.

Simbol je Valentinova i Kupid, starorimski bog ljubavi. Često se prikazuje kako drži luk i strijelu jer se vjeruje da se onaj koga on pogodi svojom čarobnom strelicom odmah zaljubi.

Svake se godine za Valentinovo pošalje oko bilijun čestitaka, a nešto više pošalje se jedino za Božić.

Valentinovo je, uz Majčin dan, dan i kada se kupuje najviše cvijeća. Svake godine djevojke i žene širom svijeta na Valentinovo zajedno dobiju oko 50 milijuna ruža.

U Zagrebačkoj crkvi svetog Franje na Kaptolu postoji oltar svetog Valentina.

Treba voljeti cijelu godinu, a ne samo jedan dan!

Priloženi radovi novinarske skupine:

ŠKOLSKA KNJIŽNICA

DOKUMENTI ŠKOLE

POPIS UDŽBENIKA

UPISI U SREDNJE ŠKOLE

CMS za škole logo
Osnovna škola Benkovac / Antuna Mihanovića 21b, HR-23420 Benkovac / os-benkovac.skole.hr / ured@os-benkovac.skole.hr