Događajnica

Zadar čita - Benkovac čita

Autor: Anica Marinović, 24. 4. 2014.

Ovogodišnja manifestacija Zadar čita održala se u tjednu od 7. do 11. travnja 2014. godine. Kulturnu manifestaciju već šestu godinu zaredom organizira Gradska knjižnica u Zadru, a povezuje brojne ustanove i organizacije na području promicanja čitanja. Manifestacija je uvrštena u Dane Zadarske županije.

Brojne škole, muzeji, knjižnice, dječji vrtići, udruge i ostali koji se bave promicanjem čitanja mogu sudjelovati u programu. Aktivnosti koje se organiziraju su raznolike: književni susreti, radionice, izložbe, javna čitanja…

Naša škola je ove godine sudjelovala u obilježavanju manifestacije pod nazivom Zadar čita - Benkovac čita.

Prvog dana obilježavanja 7. travnja, učenici 1.a razred s učiteljicom Slavicom Mijić posjetili su školsku knjižnicu, poslušali priču Pale sam na svijetu, nakon pažljivog slušanja odigrali smo natjecateljski kviz.

Od 8. do 9. travnja, u suradnji s Gradskom knjižnicom Benkovac organizirali smo gostovanje Jasne Held – pripovjedačice bajki. Narodne bajke i priče iz cijelog svijeta, učenici- njih oko 600, slušalo je u jednom dahu.

Obilježavanje manifestacije nastavili smo u školskoj knjižnici, 10. travnja učenici 4.b razreda i učiteljica Zora Bačić sudjelovali su u školskom kvizu: Lektirni kviz, lektira kakvu volim!. Zadnji dan manifestacije, kreativnim radom, izrađivali smo straničnike u radionici Bookmark!.

Za učenike je ova manifestacija od velike koristi jer kontakt s knjigama od najranije dobi predstavlja važan način uspostavljanja emocionalnog odnosa djeteta s knjigom. Knjižnice su za to najpogodnije mjesto jer omogućavaju slobodan pristup raznovrsnim knjigama i ostalim izvorima znanja. Istraživanja su pokazala da čitanje značajno doprinosi intelektualnom i mentalnom razvoju djece te da utječe na razvoj sposobnosti koncentracije.