PRIRODA U PRIRODI ( 8.4.2011.)

Autor: MILJENKO BOROJEVIĆ, 14. 4. 2011.

Lijep proljetni dan 8.travnja učenici 6. razreda s učiteljicom prirode Živanom Vranjić-Brkljača  iskoristili su za izvanučioničnu nastavu prirode.

Budući da je trenutna nastavna cjelina iz prirode za 6.r. TRAVNJACI, travnjak iza škole bio je odličan nastavni materijal za upoznavanje i sabiranje biljnih vrsta i upoznavanje prilagodbi koje su biljke morale razviti da bi se prilagodile sredozemnoj klimi ( npr. maslačak – dlačice na listu, mliječni kanali, uski listovi...).  Upoznali su i brali biljke koje se oprašuju kukcima ( lijepo obojeni  i mirisni cvjetovi koji sadrže cvjetni sok ) te one koje se oprašuju vjetrom ( većina trava, sitni neugledni cvatovi ). Primjerci i jednih i drugih naći će se u herbarijima koje će učenici marljivo izraditi, a satovi poput ovih, u kojima su spojili ugodno s korisnim, vjerojatno će ih potaknuti da što više svoga slobodnog vremena provode na otvorenom, upoznavajući i njegujući prirodu.